neděle 31. prosince 2017

NODE.JS a NPM

12:43 Posted by Pepa 4 comments

Online editor

Node.js lze vyzkoušet i bez jakéhokoli nastavování prostředí - pomocí online editorů, například: https://www.jdoodle.com/execute-nodejs-online

Node.js na localhostu

Textový editor - můj oblíbený je například VS Studio Code - https://code.visualstudio.com/

Instalace Node.js - instalační balíčky jsou ke stažení na https://nodejs.org/
Kontrola instalace (verze NODE a NPM)

První příkaz v souboru

Vytvoříme textový soubor s příponou ".js", který bude obsahovat jednoduchý příkaz, který vypíše text v konzoli (v příkazové řádce)

/* Hello, World! program in node.js */
console.log("Hello, World!")

Program pustíme v konzoli tak, že v místě umístění souboru zavoláme příkaz

> node soubor.js

ve VS studiu code, lze využít i integrovaný terminál (konzoli)

sobota 2. prosince 2017

Základy práce s GITem

7:36 Posted by Pepa 1 comment
V minulém článku jsem velmi stručně popsal základní informace o GITu, zejména informace o pracovních prostorech jsou důležité pro pochopení toho jak s GITem pracovat (pracovní složka - stage - local repo - vzdálený repo). V tomto článku již budou praktické příklady využití GITu.




Založení repozitáře

Nejjednodušší cestou je zaregistrovat se na nějakém serveru, já zvolím například GITHUB, na kterém pak repozitář jednoduše založíme. Stačí pod symbolem plus zvolit New repository, následně vyplnit název repozitáře, volitelně popis a dát vytvořit tlačítkem Create repository. A repozitář je vytvořen na adrese https://github.com/"VášNick"/"NázevRepo"


Naklonování repozitáře

V příkazové řádce přejděte do složky, ve které budete chtít mít složku s repozitářem - pracovní složku, poté zadejte příkaz k naklonování repositáře:

git clone https://github.com/pepe999/MyRepo

Tento příkaz vytvoří složku "MyRepo" obsahující pouze skrytou složku .git jelikož jsme do repozitáře zatím nic nenahráli - to ihned napravíme.


add - commit - push

Vytvoříme v pracovní složce nějaký soubor (například text.txt) a přeneseme ho do STAGE - připravíme ho pro commit, k tomu slouží příkaz ADD - můžeme přidat přímo konkrétní soubor nebo všechny soubory a složky pomocí hvězdičky:

git add *

Všechny soubory máme připravené ve STAGE a pro nahrání do lokálního repozitáře stačí dát již jen commit. Ideálně i s komentářem - pomocí atributu -m, bez tohoto atributu nás GIT následně vyzve k zadání popisu.

git commit -m "first commit"  

Změny (vytvoření nového souboru) tedy již máme v lokálním repozitáři, takže tyto změny ještě odešleme do vzdáleného repozitáře na GITHUB:

git push origin master





Výsledek na GITHUBu vypadá takto:


Možností jak postupovat je samozřejmě více, například GITHUB Vám nějaké sám nabízí: